Zobu protezēšana

Zobu protezēšana

Zobu protezēšanas veidi

Zobu protezēšanu droši var saukt par ortopēdiskās stomatoloģijas pamatu. Lai gan ortopēdi nodarbojas ne tikai ar protezēšanu, tomēr tieši šis virziens ir visvairāk pieprasīts un turpina aktīvi attīstīties, piesaistot vismodernākos mūsdienu materiālus, tehnoloģijas un zinātnes sasniegumus.

 

No klasiskās ortopēdiskās stomatoloģijas viedokļa pastāv divas zobu rindas restaurācijas pamatmetodes: zobu atjaunošana un zobu protezēšana. Atjaunošana līdzīga restaurētāja darbam, t.i., virzīta uz oriģināla maksimālu saglabāšanu. Parasti tā tiek veikta pie zoba daļēja zuduma. Pie tam tiek izmantotas 2 galvenās metodes – zobu inleju izgatavošana un tapu (serdeņu) ievietošana, uz kurām pēc tam tiek „uzaudzēti” mākslīgie zobi. Tieši zobu protezēšana ietver sevī daudz vairāk iespējamo variantu. Lūk, pazīstamākie no tiem:

  • Izņemamās zobu protēzes. Šodien izņemamo zobu protēžu izgatavošana atšķiras no vakardienas materiālu, tehnoloģiju ziņā, bet galvenais – konstrukciju estētiskuma ziņā. Un ja agrāk „zobi glāzē” izraisīja nožēlu, tad šodien tie pieder pie visizplatītākajām un samērā ērtām konstrukcijām. Iemesls ir vienkāršs: tiem ir labs parametru: cena/kvalitāte/estētiskums samērs. Galvenie izņemamo protēžu veidi – pilnas vai daļējas plastmasas protēzes (tie paši „ieliekamie žokļi”), izņemamas loka protēzes, izņemamas mazās protēzes (kosmētiskās protēzes paveids), dažas daļēji izņemamas protēzes. Vienkāršākā gadījumā izņemamā protēze pati par sevi ir plastmasas pamatne, kas atkārto smaganu kontūru, kurā ievietotas plastmasas zobi. Bet jāatceras, ka katra tāda protēze ir unikāla gan pēc formas un materiāliem, gan pēc konstrukcijas, jo tiek izgatavota konkrētam pacientam. Pastāv desmitiem izņemamo protēžu izgatavošanai izmantojamo materiālu variantu un kombināciju, bet konstruktīvās īpatnības – tās var uzskaitīt simtos. Izņemamo protēžu trūkums – tā ir nepieciešamība katru dienu tās izņemt, lai ievērotu pienācīgu mutes dobuma un protēzes higiēnu un profilaksi.
  • Neizņemamās zobu protēzes. Neizņemamās protēzes ir samērā populāras vidēja vecuma personu vidū, jo, zaudējot atsevišķus zobus, šī metode ļauj samērā lēti un diezgan efektīvi atjaunot zobu rindu, bet kopā ar to arī zobu rindas normālu funkciju un ārējo izskatu. Mūsdienu tehnoloģijas būtiski paplašina ne tikai indikācijas šim protezēšanas veidam, bet arī ļauj izmantot dažādas metodes zaudēto zobu atjaunošanai.
  • Zobu loka protēzes. Tā ir protezēšana ar lokveida konstrukciju palīdzību. Lokveida konstrukciju priekšrocība ir tā, ka zobu rinda stabili, droši tiek fiksēta, kas ir svarīgi gan zaudējot zobus, gan ārstējot periodontītas, kad nepieciešama kustoša zoba stabila fiksēšana. Mūsdienu augsti tehnoloģiskas lokveida konstrukcijas ir praktiski nepamanāmas vērotājam no malas, kas paaugstina to estētisku pievilcību.
  • Metālkeramika. Metālkeramikas protēzes gandrīz vienmēr ir neizņemamo protēžu protezēšanas veids. Metālkeramikas priekšrocības – lielisks ārējais izskats un relatīvi neliela cena. Trūkums – nepieciešamība bieži ievērojami noslīpēt zobu zem metālkeramikas kronīša un iespējama zoba depulpācija inlejas, lai varētu ievietot, kuri palielina zoba stiprību.


Daudzi mūsu klienti uzdod mums jautājumu: „Kar ir bezmetāla keramika?” Tagad protēžu, kronīšu un venīru (keramisko plāksnīšu) izgatavošana tiek uzskatīta par visprogresīvāko un aktuālāko. Tātad, bezmetāla keramika (cirkonijs) – tas ir visizturīgākais materiāls ar visgarāko mūžu, kurš tiek izmantots kronīšu un zobu protēžu izgatavošanā. Metālkeramiku (cirkonija oksīdu) medicīnā sāka izmantot gadījumos, kad pacientam ir alerģiska reakcija uz metāliem. Ar šī materiāla palīdzību var izvairīties no veselības problēmām, arī gadījumos, kad organisms metālu atgrūž. Keramika uz cirkonija oksīda bāzes tiek izmantota arī mākslīgo locītavu izgatavošanā. Šis materiāls ļoti labi piemērots zobu protezēšanai. Jo mums ir svarīgi, lai materiāli būtu ļoti izturīgi un nekaitīgi veselībai. Stomatoloģijā bezmetāla keramika (cirkonijs) tiek izmantota arī tāpēc, ka tā ir lieliska no estētikas viedokļa. Ja runā par parasto keramiku, tad īpaša uzmanība ir jāpievērš presētai keramikai. Tieši presētā keramika – tas ir samērā lēts variants priekšzobu protezēšanai, bet košļāšanai paredzētos zobus no presētās keramikas izgatavot nav ieteicams, jo tā nav tik izturīga, lai izturētu slodzi uz žokļiem.

  • Mikroprotezēšana. Tā ir zoba struktūras atjaunošana ar inleju (iekšējo protēžu) un onleju palīdzību. Mikroprotezēšana ir ortopēdiskās stomatoloģijas perspektīvs attīstības virziens, kurš attīstās līdz ar terapeitiskām un ortodontiskām metodēm (zobu rindas ārējā izskata izmaiņa). Pēc būtības mikroprotezēšana pati par sevi nav protezēšana, bet restaurācija, t.i. daļēji zaudēta zoba atjaunošana.
  • Tiltveida protēzes. Pašas par sevi tās ir protēzes, kuras novieto, balstoties uz tiltveida balstiem, ko notur blakus bojātam zobam esošie veselie zobi. Samērā populārs ortopēdiskās konstrukcijas veids.


Daļēji izņemamas protēzes. Pastāv divi daļēji izņemamo protēžu protezēšanas veidi. Viens no tiem ir līdzīgs tiltveida protezēšanai, jo protēze tiek pielīmēta vai piestiprināta ar speciālām atslēgām pie blakus zobiem. Otrais variants – sakņu implantu (speciālu skrūvju) izmantošana, uz kuriem tiek „uzskrūvēta” zoba protēze. Tā kā stomatologam „atlīmēt” vai „noskrūvēt” zoba protēzi ir samērā viegli, šajā protezēšanas veidā izmantojamās protēzes sauc par daļēji izņemamām.

Share by: