(+371) 67-288-394, 28-663-728

Hospitāļu ielā 23-201, Rīga (sk. kartē)

tālr.
mob.

Smaidu dienas

Periodontoloģija

Tas ir viens no stomatoloģijas virzieniem, kas nodarbojas ar zoba balsta aparāta, t.i. periodonta ārstēšanu un profilaksi. Periodonts – tas ir viens no audu kompleksiem, kas atrodas apkārt zobam un nodrošina tā fiksāciju žokļa kaulā. Periodonts sastāv no smaganas, saišu aparāta un žokļa kaula, kurā atrodas zobu saknes. Ja procesā iesaistīti tikai smaganas mīkstie audi, tad mums ir darīšana ar gingivītu. Ja process skar alveolāro kaulu, tas ir periodontīts. Atkarībā no kaula sabrukuma pakāpes, var būt vieglas, vidējas un smagas saslimšanas pakāpes. 

Gingivīts – tas ir virspusējs smaganu iekaisums, mēdz būt katarāls (ar gļotādas iekaisumu). Tādā gadījumā slimnieks bieži sūdzas par smaganu asiņošanu un nepatīkamu smaku no mutes. Mutes dobumā var saskatīt apsarkumu un smaganu gļotādas pietūkumu. Pie hipertrofiskā gingivīta smagana var palielināties izmēros un hipertrofēties. Dažos gadījumos smagana var aizsegt pusi un pat vairāk no zobu virsmas. Čūlains gingivīts – tā ir nopietna saslimšana, kuras gaitā var novērot čūlas skartas vietas un smaganu nekrozi (atmiršanu).

Periodontīts -
Vieglā saslimšanas pakāpē pacienti sūdzas par niezi smaganās, nepatīkamu smaku no mutes un zobu aplikumu. Jau šajā stadijā starp zobu un smaganu var rasties spraugveida telpas, ko sauc par periodontālām „kabatām”.
Vidējā saslimšanas pakāpē patoloģiskas smaganu „kabatas” vēl vairāk padziļinās, parādās dziļākas kaulu „kabatas”. Slimnieki sūdzas par stiprām zobu, smaganu sāpēm, stipri nepatīkamu smaku no mutes. Pie tam cieš arī vispārējais pacienta veselības stāvoklis.
Rezultātā var attīstīties mutes hroniska sepse – vissmagākā organisma intoksikācija. Smagā saslimšanas pakāpē zobi sāk kustēties līdz pat pilnīgai izkrišanai.

Periodontīta iemesli – vispirms tas ir zobakmens, nepareizs sakodiens vai kļūdas pašā protežēšanas kvalitātē. Ja periodontītu savlaicīgi neaizārstē, iekaisuma process veicinās zobu izkustēšanos un izkrišanu.

Jums nepieciešama stomatologa steidzama konsultācija, ja jūs novērojat šādas pazīmes:

  • smaganu asiņošanu zobu tīrīšanas laikā
  • nepatīkamu smaku no mutes
  • zobus klāj tumšs aplikums
  • pietūkst smaganas
  • atkailināti zobu kakliņi
  • zobi sākuši kustēties
Facebook Baltic Miles