(+371) 67-288-394, 28-663-728

Hospitāļu ielā 23-201, Rīga (sk. kartē)

tālr.
mob.

Smaidu dienas

Terapeitiskā stomatoloģija

Terapeitiskā stomatoloģija nodarbojas ar zobu kariesa un tā komplikāciju, tādu kā pulpīts un periodontīts, ārstēšanu. Kas ir kariess? Un kā kariess bojā zobus?

Kad mēs aizmirstam (nepaspējam vai nevaram) iztīrīt zobus pēc ēšanas, skābe, kas veidojas mutes dobumā, negatīvi iedarbojas uz zobiem.

Kariess sāk savu „melno darbu" ar zobu emalju (zobu emalja – zobu audi, kas cieš vispirms). Kad emalja sabojāta (tajā radies caurums), kariess iedarbojas uz pulpu.

Saka, ka attīstās pulpīts.

Pulpīts – tā ir ļoti izplatīta saslimšana, slimnieki visbiežāk nāk uz stomatoloģisko klīniku zobu sāpju dēļ, kas saistītas tieši ar pulpītu. Pulpīta galvenais simptoms – spontānas asas sāpes zobā (kariess „mīl uzbrukt" naktī – pulpīta sāpēm ir lēkmjveida raksturs, kuras pastiprinās naktī). Akūta pulpīta gadījumā sāpes ir griezīgas, durošas. Lai izvairītos no tik nepatīkamām sajūtām, kariess jādiagnosticē pie pirmām tā pazīmēm, tad, kad tas tikai sāk bojāt zobu emalju. Patstāvīgi pamanīt kariesu tik agrā stadijā ir grūti, bet regulāras profilaktiskas vizītes uz stomatoloģisko klīniku glābj no kariesa, pateicoties stomatologu uzmanībai, kuri spēj cīnīties ar kariesu pašā saslimšanas sākumā. Ja kariess sabojājis tikai zoba emalju, ārstēšana notiek ļoti ātri un viegli: iekaisuma perēklis tiek likvidēts un emaljā radusies kavitāte tiek aizplombēta. Pulpīta ārstēšana jau ir sarežģītāka un ilgstošāka (un obligāti nepieciešama atsāpināšana). Arī pulpīta ārstēšana sākas ar iekaisuma perēkļa likvidēšanu, pēc tam jānovērš sāpes, jāstimulē sadzīšanas procesi, jānovērš periodontīta attīstība, jāatjauno zoba forma un funkcijas. Kariess nežēlo zobus, un „ielaists" pulpīts ļoti ātri var pārtapt par periodontītu.

Periodontīts – tas ir zoba saknes galotnes daļas iekaisums. Saknes sasniegušais kariess liek pacientam jūtami ciest, nekavējoties jādodas uz stomatoloģisko klīniku (lai izvairītos no vēl smagākām sekām līdz pat zoba zaudēšanai). Periodontītu raksturo „palielināta zoba" sindroms, stipras sāpes sakodienā. Periodontīta ārstēšana aizņem diezgan daudz laika un ir atkarīga no tā, cik tālu zoba saknes ir sabojājis kariess (Terapeitiskā stomatoloģija nodarbojas arī ar kanālu tīrīšanu un kanālu plombēšanu).

Kariess bojā zobus, tiem nav veselīga un skaista izskata, bet mūsdienu terapeitiskā stomatoloģija iemācījusies pilnībā atjaunot zobus, izmantojot jaunus materiālus un tehnoloģijas. Terapeitiskajā stomatoloģija izmantojamie plombējamie materiāli ļauj ideāli restaurēt zobus, atjaunojot to dabīgo formu un zobu emaljas dabisko krāsu. Atšķirt ar neapbruņotu aci restaurētu zobu no dabīgā praktiski nav iespējams.

Facebook Baltic Miles